2010-11-06

Ryokan

Ryokan czyli tradycyjny japoński zajazd to miejsce które turysta odwiedzający ten kraj powinien przynajmniej raz odwiedzić. Dawne ryokany to niewielkie, drewniane, o tradycyjnej architekturze, obiekty mające do 20 pokoi. Od drzwi przywita tu gościa obsługa ubrana w kimona, która prowadzi nas do pokoju. Tu możemy wezbrać się w jukatę. Posiłek zostanie nam podany w pokoju wyłożonym matami tatami (tradycyjna mata ma wymiar 180x90 cm i wykonana jest ze słomy ryżowe, współczesne maty wykonane są z tworzywa sztucznego), a o menu zadecyduje kucharz opierając się na świeżych lokalnych produktach. Po kolacji obsługa rozwinie nam futony (grube materace które na dzień są rolowane i chowane w szafach ściennych) na których będziemy spali. Łazienka jest tradycyjna, więc korzysta się z niej tak jak z japońskiej łaźni. Myjemy się dokładnie przed wejściem do wanny, którą napełniamy gorąca wodą, służąca nam wyłącznie do relaksu i wymoczenia się. Jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia to wanna będzie z cedrowego drewna.

Niestety tradycyjne ryokany przegrywają konkurencję z nowo budowanymi hotelami i mają szansę na przetrwanie w mniejszych miejscowościach. Jedynym pocieszeniem jest to, że w hotelach typu spa wyposażenie pokoi nawiązuje do tradycyjnego japońskiego wystroju wnętrza. Często te hotele, zapewne w celach marketingowych, w swojej nazwie używają określenia ryokan. I choć łazienka zachowa tradycyjny układ to jej wnętrz będzie zrobione z plastykowych wytłoczek.

Ceny noclegów w ryokanach są zazwyczaj wyższe niż w hotelach, a ryokananach hotelach spa dużo wyższe.

Pozostała baza hotelowa jest w standardach zbliżona do europejskich hoteli. Pokoje są małe, można mieć problem z rozłożeniem walizki. W pokojach nie ma europejskich gniazdek, a napięcie w sieci wynosi 100V i co ciekawe częstotliwość, w zależności od regionu ma 50 lub 60 Hz. Pokoje wyposażone są suszarki do włosów, zestaw podstawowych kosmetyków, maszynkę do golenia i szczoteczki do zębów. Do dyspozycji mamy szlafroki - jukaty oraz kapcie, choć w pokojach jest tak czysto, że można chodzić boso. Pokoje wyposażone są w telewizory z opcja płatnej telewizji. Ponadto do dyspozycji mamy elektryczny podgrzewacz do wody (czasami termos z gorącą wodą) oraz zestaw japońskich herbat. Inne napoje są dodatkowo płatne, a tzw. czarna herbata jest rzadkością.

Ceny hoteli są wyższe niż ich odpowiedniki o porównywalnym standardzie w Europie. Podstawowa cena zawsze jest podawana za noc w jednoosobowym pokoju. Ceny za pokój dwu osobowy są oczywiście odpowiednio wyższe. Ceny poniżej 15 tyś. jenów należy uznać za atrakcyjne, natomiast ceny pomiędzy 20 a 30 tyś jenów za pokój dwu osobowy w hotelu *** jako normalne. Śniadanie często nie jest wliczone w cenę pokoju. Jeżeli jest, to otrzymamy w chwili rejestracji w hotelu talony na śniadanie (może to też być plastykowa karta). Hotele serwują na śniadanie poza kuchnią japońska parę potraw kuchni międzynarodowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz